wtorek, 26 lutego 2013

UnderGlassowy serwis informacyjny

Ostatnio polubiliśmy wiadomości, rozumiane oczywiście jako sposób podawania informacji:) Krótko, na różne tematy, czasami do bólu newsowo, a czasami nieco dłużej i z miejscem na polemikę. Więc dzisiaj najnowsze wieści z UnderGlass postanowiliśmy podać w takiej właśnie formie. Może być? 

Pierwsze w skrócie: 

Na pewno zobaczymy nowe elementy w kompozycji UnderGlass. Opowiemy także o przygotowaniach Ryha do nocnej sesji. Sprawdzimy także co słychać w ekipie Tving Stage Design podnoszącej trójwymiar do kwadratu, a na koniec przyglądniemy się jak wyglądają przygotowania do premiery.

Nowe elementy w kompozycji UnderGlass

Wczoraj  Ryszard wprowadził do UnderGlass dwa bardzo ciekawe elementy. Pierwszym z nich są kostki z wyeksponowanymi na nich formami szklanymi. Znajdują się one w przestrzeni za witrażem, która zaplanowana została jako coś w rodzaju "sali wystawowej", inspirowanej piwnicami przedprożnymi stanowiącymi część naszego Centrum. Ryho nie chciał zdradzić czy wzorował się na czymś, co zobaczył u nas czy bardziej jest to jego wizja szkła artystycznego, podobnie jak instalacja zwisająca z sufitu tego samego pomieszczenia. 

Przed wejściem do części ekspozycyjnej zawiesił natomiast dwie tafle szkła. Wierz mi, nie każdy potrafi namalować szkło, a dokładnie szybę - zdradził Ryho. To niby takie proste, zwykła szyba, ale ona ma refleksy, jest przezroczysta, a obraz za nią nie jest już taki sam jak obok. Wbrew pozorom to cholernie trudne. Trudne? W słowniku Ryszarda coś trudnego oznacza wyzwanie, które chętnie podejmuje i które realizuje. Nie inaczej było i tym razem. Ryho przyznaje jednak, że pojawienie się dwóch wiszących tafli szyby nie było czystą manifestacją jego zdolności, ale miało przede wszystkim wypełnić nieco przestrzeń, w której czegoś brakowało. 

 Zwisające tafle szyb oraz formy szklane

Mnie osobiście pomysł podoba się także dlatego, że przypomina mi fragment scenografii do jednej z najciekawszych tras koncertowych w historii muzyki - Devotional Tour, w którą dokładnie dwie dekady temu wyruszyli Depeche Mode. Tam także zawisły podobne tafle, tyle, że wykonane z nieco innego materiału. O takie:Małe "UnderGlass" powstanie nocą

Na dzisiejszy wieczór i noc Ryszard zaplanował długą sesję malarską. Zapowiedział przy tym, że skręci kamerę tak, aby pokazała bardzo ciekawe rzeczy, które wydarzą się na pierwszym planie. Właściwie nie do końca na pierwszym - bardziej bocznym, gdyż Ryho dzisiaj zabiera się za tworzenie "drogowskazu" do punktu centralnego. Pamiętacie jak w zeszłym tygodniu wspominaliśmy o małym, "przytulonym" do UnderGlass malowidle? To właśnie ono dzisiaj wieczorem zacznie się pojawiać. Najciekawsze w nim jest to, że będzie ono mogło funkcjonować niezależnie od kompozycji głównej. Owszem, Ryho postawił przed nim ściśle określone zadanie, ale będzie to po prostu małe dzieło sztuki, wykonane dokładnie tak samo jak UnderGlass (anamorfoza) i z osobnym punktem centralnym. Jak będzie wyglądać? Okaże się w nocy. 

 Chaos... ale z tego chaosu wyłoni się małe "UnderGlass". Być może już dziś w nocy

Sztuka perfekcyjnej deformacji

Przygotowująca animację 3D ekipa Tving Stage Design pracuje pełną parą. Temat anamorfozy, w której wykonany zostanie video-art, niesamowicie ich wciągnął. Chłopaki przyznają też, że tworzenie mappingu w takiej właśnie technice to ogromne wyzwanie. Nic dziwnego, dotąd zazwyczaj mieli przed sobą mniej lub bardziej płaski pionowy "ekran" w postaci elewacji lub innego przedmiotu, którego głębokość maksymalnie osiągała kilkadziesiąt centymetrów. Tu mamy do czynienia z ekranem leżącym, mającym kilkanaście metrów długości, a do tego istniejący już na nim obraz z technicznego punktu widzenia jest po prostu zdeformowany. Aby wszystko zagrało animacja także musi być zdeformowana. Perfekcyjne zdeformowana, podobnie jak perfekcyjne deformuje swoją kompozycję Ryho. Praca nad deformowaniem wre.

Premiera coraz bliżej

Pewnie od jakiegoś czasu zadajcie sobie to kluczowe pytanie - "kiedy"? 

W przyszłym tygodniu samo malowidło najprawdopodobniej będzie już gotowe, zabezpieczone i będzie można na nie wejść. W związku z tym przygotowujemy także pewną niespodziankę, o której już wkrótce się dowiecie. Możemy zdradzić, że wszystko rozegra się w ramach naszego facebooka:) 

Premierę, czyli oficjalne oddanie do użytku "UnderGlass", zaplanowaliśmy natomiast na drugą połowę marca. Chcemy ją bowiem połączyć z pierwszym pokazem 3d mappingu, a przygotowanie tego musi jeszcze trochę potrwać. Myślę, że przed świętami można będzie już zobaczyć całość, czyli malowidło 3d + 3d mapping. O szczegółach na pewno będziemy informować, to kwestia tak naprawdę kilku dni. Może nawet jednego. Czekamy bowiem na wieści z Watykanu;-)

Pogody nie będzie, gdyż malowidło jest pod dachem, zaś relacja sportowa (gimnastyka "artystyczna") dostępna jest na kanale UnderGlass od dłuższego czasu. Polecamy zwłaszcza transmisję wieczorną, na przemian z bratobójczą walka Dumy Katalonii z Królewskimi. 

Miała być jeszcze kronika kryminalna, ale historia szarży służb mundurowych na pewną kartkę napisaną przez Ryha zasługuje na osobną uwagę:)

Na koniec odrobina muzyki:Nie mogło być inaczej;-)

Do następnego!

DI

4 komentarze:

 1. fajnie, że wstawiacie na bieżąco zdjęcia z malowidła, bo bardzo chciałam zobaczyć jak wyszły te szyby(w kamerce tego nie widać dokładnie)i powiem że mistrzostwo, ale nie takie przez SZCZ i F na końcu(Ryho powinien wiedziec o co chodzi:P)
  Pozdrawiam,
  G.

  OdpowiedzUsuń
 2. Otóż to, miałam nadzieję, że coś jeszcze pomajstruje przy witrażu :) nie ośmieliłam się prosić o jego zaszklenie, a tu artysta chyba czyta mi w myślach, teraz 2w1 z taflą szkła wygląda perfekcyjnie!

  J.

  OdpowiedzUsuń
 3. W kamerce tego nie widać, bo to... szyba:) Czyli Ryho perfekcyjnie oddał jej właściwości:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda:) Ryho każdą część malowidła doprowadza do perfekcji:)
   G.

   Usuń